Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Навчальні матеріали з проблем дескримінації, антисемітизму та ксенофобії семінари для тренерів

24-25 жовтня та 21-22 листопада 2008 року в Києві за підтримки ОБСЄ/БДІПЛ, Будинку Анни Франк та Українського центру вивчення історії Голокосту пройшл и два дводенні семінари для тренерів з Навчальних матеріалів з проблем дискримінації, антисемітизму та ксенофобії. Самі навчальні матеріали були видані в трьох частинах в березні 2008 рокув Києві, охоплюючи теми історії євреїв та антисемітизму у Європі до 1945 року; сучасний антисемітизм у сьогоденній Європі; поняття упередження, дискримінації, расизму та антисемітизму, а також їх співвідношення в сучасному суспільстві. 
Тепер за підтримки того ж таки Бюро демократичних інституцій та прав людини при ОБСЄ планується серія семінарів для вчителів історії та гуманітарних дисциплін в рамках курсів підвищення кваліфікації при місцевих інститутах післядипломної освіти. Першим кроком до проведення цієї серії семінарів стала підготовка професійних тренерів-лекторів, що володіли б матеріалом та мали значних досвід викладання цієї теми як в учнівській, так і в дорослій аудиторії. 
Серед численних претендентів з різних регіонів України було обрано десятеро кваліфікованих спеціалістів (вони представили Львів, Дніпропетровськ, Херсон, Київ, Полтаву, Хмельницький, Черкаси тощо), яким було протягом двох днів першого і другого семінару запропоновано підвищити свою кваліфікацію у дотичних історичних питаннях, а також закріпити тренерські уміння та навики. 
Протягом першого дводенного семінару учасники мали можливість взяти учать у лекціях-дискусіях з тем історії єврейського народу, історії антисемітизму у Європі, створення держави Ізраїль, сучасного антисемітизму, расизму, ксенофобії. Наряду з цим були проведені тренінги з питань ідентичності у сьогоднішньому світі, життя у діаспорі, дражливих питань як-то дискримінація та антисемітська пропаганда. До цього додалися заняття з розвитку специфічних умінь та навичок тренера при роботі з учительською аудиторією; детальний розгляд трьох частин навчальних матеріалів та розробка вправ та тренінгів до окремих розділів робочих зошитів. 
Метою ж другого дводенного семінару була, перш за все, розробка програми тренінгу з навчальних матеріалів для учителів та презентація і вибір конкретних прийомів та методів проведення цього тренінгу. На відміну від першої частини, основна відповідальність була вже на майбутніх тренерах: вони пропонували вправи, розглядали варіанти, добирали техніки взаємодії з аудиторією. Як наслідок постала змістовна частина одноденного вчительського тренінгу з теми "Навчальні матеріали з проблем дискримінації, антисемітизму та ксенофобії". Також результатом вчительської роботи стали додатки-рекомендації до шкільної програми з історії та інших гуманітарних предметів, з темами яких перетинаються матеріали робочих зошитів. 
Окремо варто зазначити участь в семінарі міжнародних експертів п. Ізабель Енценбах (Центр дослідження антисемітизму, Німеччина) та Карен Полак (Дім Анни Франк, Голландія). Їх практикуми та заняття були надто цікавими і корисними для українських учасників, демонструючи новітні європейські підходи до розкриття надто неоднозначних і нелегких тем навчальних матеріалів. 
Загалом, завдяки активній участі та високому рівню попередньої підготовки майбутніх тренерів, а також злагодженим діям команди організаторів (Анатолій Подольський, Олександр Войтенко, Віталій Бобров), в Україні є всі шанси з наступного року розпочати широку програму з втілення у педагогічний обіг трьох частин навчальних матеріалів з проблем дискримінації, антисемітизму та ксенофобії, що, безумовно, матимуть позитивний вплив на формування критичного мислення та активної громадянської позиції української молоді. 
Віталій Бобров 
Український центр вивчення історії Голокосту

Останні Новини

 • "Сучасна росія - це суцільний концтабір". Інтерв'ю на "Громадському"

  Інтерв'ю з Анатолієм Подольським на Громадському. Розмова про важливість збереження історичної та культурної пам’яті та чому це було неможливим за часів комуністичної диктатури на теренах України? Під час дискусії обговорювались питання історичної пам’яті про Другу світову війну, про історію Голокосту. Чому важливо берегти історичну та культурну пам’ять і чому зараз нам допомагає історична пам’ять протистояти ворогу, який хоче знищити нашу державну і культурну ідентичність?

  [Докладніше]
 • Відкриття виставки «Майбутнє без очевидців»

  17 листопада 2022 року в Центральній міській бібліотеці німецького Дюссельдорфу відкрилася виставка "Майбутнє без очевидців", що триватиме до 23 грудня 2022 року.
  Виставка підготовлена транснаціональним проєктом Єврейської громади Дюссельдорфа "Вчимося пам'ятати", який є багаторічним надійним партнером УЦВІГу.

  [Докладніше]
 • Науково-методичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності"

  11-12 листопада 2022 року в Києві відбувся міжнародний науково-практичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності", організований Українським центром вивчення історії Голокосту, Меморіалом Шоа (м. Париж, Франція) та Національним музеєм історії України у Другій світовій війні.

  [Докладніше]
 • IV Семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього. Навчання про історію Голокосту і права людини»

  31 жовтня 2022 року розпочався семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Вже вчетверте ми збираємо колег у співпраці з Інститутом ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та втретє за співфінансування Нідерландського єврейського гуманітарного фонду (Гаага).
  Метою семінару-школи є покращити рівень навчання про історію Голокосту та права людини в Україні. Програма надає можливість поєднати український та міжнародний досвід у викладанні цих тем та обґрунтуванні актуальності історичних подій у сьогоденні.

  [Докладніше]
 • Презентація проєкту «Мережа пам’яті»

  3 листопада 2022 року в рамках німецької наукової, освітньої та культурної ініціативи «Українська година» відбулась онлайн презентація німецько-українського меморіального проєкту 

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top