Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Проект "Навчальні матеріали з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії", листопад-грудень, 2009 р.

На початку жовтня 2009 р. стартував другий етап вже відомого в Україні загальноєвропейського проекту "Навчальні матеріали з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії", підтримуваного ОБСЄ/БДІПЛ (Бюро демократичних інституцій та прав людини) та за активної участі Будинку Анни Франк (Нідерланди). Цей етап передбачає проведення одноденних семінарів для вчителів історії та суспільних дисциплін, котрим пропонується збалансована програма з практичних занять та теоретичної підготовки, направлена повністю на ознайомлення зі змістом зошитів та шляхами їх практичного використання в класі. Семінари збирають близько 25 учасників, переважно мешканців обласних центрів (хоча й не виключно), на базі Інститутів післядипломної освіти, Міських департаментів освіти, чи Управлінь освіти міських рад та складають 6 годин педагогічної підготовки. Наприкінці семінару кожен учасник отримує сертифікат, котрий згодом можливо долучити до звітів на курсах підвищення кваліфікації. 
Годі й казати, що включити у шість годин усе розмаїття тем та проблем, пов'язаних з питаннями протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії надзвичайно важко. Проте, за цей короткий час разом з учасниками тренери обговорюють питання загальнолюдських цінностей, багаторівневості ідентичності людини, ставлення до мігрантів у сучасному суспільстві, окремі сюжети історії євреїв України та Європи; питання полікультурності, аспекти універсальності та унікальності явища антисемітизму в історії та сьогоденні. Більшість пропонованих активностей є моделюванням можливих вправ чи дискусій з використанням Навчальних матеріалів на уроці; частина ж присвячена дискусійним історичним питанням, знов таки з посиланням на матеріали навчальних зошитів. Саме така комбінація практики і теорії була запропонована як оптимальна для ознайомлення учасників з новими освітніми матеріалами та позитивно сприйнята самими вчителями в процесі роботи. 
Якщо вже говорити про перші підсумки, то варто розпочати з деяких цифр. На сьогодні в Україні відбулося вісім подібних семінарів у Києві (1 жовтня), Черкасах (8 жовтня), Чернігові (29 жовтня), Вінниці (23 листопада), Житомирі (25 листопада), Харкові (2 грудня), Чернівцях (10 грудня) та Хмельницькому (16 грудня), а отже було залучено близько 200 вчителів історії та суспільних дисциплін. Кожен з цих учителів отримав комплект з трьох зошитів та посібника для вчителя і зразок бланку-замовлення навчальних матеріалів, а також копію міністерського листа про надання грифа трьом частинам навчальних матеріалів. На сьогодні правом замовити комплект навчальних матеріалів на кожного учня в класі скористалися 28 вчителів з 22 шкіл країни. 20 заявок вже виконано, а це означає, що 20 вчителів отримали від 20 до 35 комплектів з трьох частин навчальних матеріалів для своїх учнів. 
Форми оцінювання, що їх заповнюють учасники наприкінці кожного семінару, так само як і усні підсумки доводять, що абсолютна більшість згаданих вчителів вважає проект успішним, а власне Навчальні матеріали вдалим педагогічним інструментом для проведення навчально-виховної роботи з учнями різного віку та стосовно різних дисциплін. На думку учасників проекту, мобільність навчальних зошитів, що дозволяє працювати з будь-якого місця, сприяє включенню їх у перевантажений шкільних процес і створює широкі можливості для залучення учнів до цікавої та активної роботи на уроках. 
Для усіх зацікавлених учителів на веб-сайті Українського центру вивчення історії Голокосту відкрито окрему опцію, присвячену цьому проекту. У ній містяться розробки вчителів, які працюють з навчальними матеріалами та надсилають на нашу поштову адресу свої враження, поради, додаткові вправи, календарні плани тощо. Опція відкрита до поповнень від усіх зацікавлених осіб. Наразі першу міні-серію з восьми семінарів завершено і хочеться подякувати як учасниками усіх семінарів з різних міст Україні, так і місцевим організаторам та лекторському і тренерському складу проекту. Продовження семінарів очікується з кінця січня 2010 р. 
 

Віталій Бобров, 
Український центр вивчення історії

Останні Новини

 • З Днем Вчителя!

  Шановні колеги та колежанки! Вітаємо з професійним святом! Команда УЦВІГ від щирого серця бажаємо Вам невичерпної енергії, натхнення, терпіння та здоров'я. Дякуємо, за Вашу невтомну працю, за Вашу відданість та міцний освітній фронт. Нехай робота дарує Вам тільки позитивні емоції та гарний настрій. А найголовніше якнайшвидшої перемоги і повернення до звичного життя 💙💛

  [Докладніше]
 • Нове видання: Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року

  Ми нарешті готові поділитися з Вами результатами зустрічей робочої групи «Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року». Протягом більшої частини літа ми з учасниками групи працювали над створенням перших рекомендацій для вчителів, які вже навчають про історію Голокосту і потребують порад, як змінити свою освітню діяльність у зв’язку з російською агресією проти України. Наразі текст впорядковано й підготовлено для широкого кола професійних читачів.

  [Докладніше]
 • «Суспільно-політичні та історичні аспекти розвитку сучасної єврейської громади України: європейський контекст».

  З такою назвою побачила світ колективна монографія, що була підготовлена Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАНУ, який є партнером УЦВІГу вже багато років. У монографії досліджуються питання розвитку хасидизму на сучасному етапі, історична доля кримчаків, особливості комплексної меморіалізації Бабиного Яру, відносини єврейських громад Європейського Союзу з національними урядами, можливість запозичення й застосування цього досвіду в українських реаліях та ін. Авторський колектив складається з відомих українських істориків та політологів, серед яких є і науковці нашого Центру

  [Докладніше]
 • Викладання суспільних дисциплін в умовах війни

  15 вересня 2022 року в рамках Тижня освіти дорослих, що традиційно організовує Кафедра філософії і суспільно-гуманітарних дисциплін ЗОІППО, відбулася неформальна зустріч професіоналів (MeetUp) із обговорення проблеми "Викладання суспільних дисциплін в умовах збройного конфлікту міжнародного характеру", в якому взяло участь 78 науковців, методистів та вчителів-практиків.

  Участь представниці робочої групи "Як говорити про Голокост після 24.02?" пані Олени Савицької відбулася завдяки запрошенню організаторки цього заходу, учасниці багатьох проєктів УЦВІГ доцентки цієї кафедри к.і.н. Ольги Сирцової

  [Докладніше]
 • Мемуари Джека Глотцера з Рогатина

  Раді Вам повідомити, що УЦВІГ в рамках проєкту "Мережа пам'яті" буде готувати нове видання спогадів в нашій книжковій серії "Бібліотека спогадів про Голокост"! Мемуари Джека Глотцера з Рогатина (Івано-Франківська область), який пережив Голокост буде видана двомовним виданням (українською та англійською мовами).

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top