Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Методичні семінари для вчителів з використання Навчальних матеріалів з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії пройшли у 18 містах України

Вже вісімнадцять міст-обласних центрів України прийняли в себе семінари загальноєвропейського проекту "Навчальні матеріали з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії". Нагадаємо, що цей проект під егідою та за підтримки ОБСЄ/БДІПЛ (Бюро демократичних інституцій та прав людини) та активної участі Будинку Анни Франк (Нідерланди) розпочався в Україні ще 2005 року і перший його етап передбачав розробку та видання українських версій трьох робочих зошитів для учнів середніх шкіл та посібника для вчителя з методичними порадами. В Україні це було здійснено Українським центром вивчення історії Голокосту та Асоціацією вчителів історії та гуманітарних дисциплін "Нова Доба". Міністерство освіти і науки України надало таким зошитам рекомендацію до використання у навчальному процесі. Було також проведено два дводенних семінари для експертів-тренерів. Група експертів провела пробні уроки та тестування робочих зошитів у школах та висловила свої побажання і рекомендації, що були вміщені у посібнику для вчителя та враховані вже у 2-му тиражі Навчальних матеріалів. Потім розпочалися одноденні семінари в обласних центрах нашої країни з метою презентації Навчальних матеріалів та методик роботи з ними. Дев'ять таких семінарів пройшли у 2009 році та на початку 2010 (про них ми згадували у попередніх оглядах), а ще дев'ять було проведено Українським центром вивчення історії Голокосту за підтримки місцевих інститутів післядипломної освіти або міських відділів управління освіти з квітня по листопад 2010 року. Цього разу українська команда проекту зустрічалася з колегами-вчителями історії та суспільних дисциплін в Одесі, Миколаєві, Херсоні, Тернополі, Львові, Полтаві, Дніпропетровську, Луганську та Луцьку (в хронологічній послідовності). За загальними підсумками проекту вже майже 100 вчителів з різних шкіл України скористалися можливістю безкоштовно замовити Навчальні матеріали собі для роботи в класі і наразі більше як 90 отримали замовлені комплекти. Кілька вчителів сьогодні працюють з цими зошитами на окремих факультативах, а більшість ситуативно застосовує їх у навчально-виховному процесі. 

Поряд зі схвальним сприйняттям Навчальних матеріалів, варто відзначити, що серед учасників є бажання ще більше урізноманітнити форми і методи роботи, включивши поряд з тренінговими вправами щодо змісту зошитів та опрацювання візуальних фото-джерел ще відео фрагменти, які були б доцільними в ході розмов з учнями про антисемітизм та ксенофобію і перегукувалися б змістовно з самими Навчальними матеріалами. Наразі найбільшим викликом цьому є брак часу (всього 6 годин роботи), але разом з тим робляться кроки, щоб продумати таку можливість. 

Крім того, наразі перед Українським центром вивчення історії Голокосту стоїть завдання не лише забезпечити проведення семінарів в решті обласних центрів України, але й спланувати стратегічне оцінювання здобутків проекту, вийти на зв'язок з учителями, що використовують Навчальні матеріали та зібрати їхній досвід і побажання, зрозуміти шляхи використання зошитів в конкретних умовах, складнощі, з якими стикаються вчителі та успіхи, яких вони змогли добитися. Можливо, підсумком такого оцінювання могло би стати окреме видання чи розробка Інтернет-порталу для обміну думками і досвідом.

Віталій Бобров 
Український центр вивчення історії Голокосту 

[Завантажити лист-рекомендацію Міністерства освіти і науки України до Навчальних матеріалів з протидії дискримінації, антисемітизму та ксенофобії]

Останні Новини

 • Викладання суспільних дисциплін в умовах війни

  Інтерв'ю з Анатолієм Подольським на Громадському. Розмова про важливість збереження історичної та культурної пам’яті та чому це було неможливим за часів комуністичної диктатури на теренах України? Під час дискусії обговорювались питання історичної пам’яті про Другу світову війну, про історію Голокосту. Чому важливо берегти історичну та культурну пам’ять і чому зараз нам допомагає історична пам’ять протистояти ворогу, який хоче знищити нашу державну і культурну ідентичність?

  [Докладніше]
 • Відкриття виставки «Майбутнє без очевидців»

  17 листопада 2022 року в Центральній міській бібліотеці німецького Дюссельдорфу відкрилася виставка "Майбутнє без очевидців", що триватиме до 23 грудня 2022 року.
  Виставка підготовлена транснаціональним проєктом Єврейської громади Дюссельдорфа "Вчимося пам'ятати", який є багаторічним надійним партнером УЦВІГу.

  [Докладніше]
 • Науково-методичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності"

  11-12 листопада 2022 року в Києві відбувся міжнародний науково-практичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності", організований Українським центром вивчення історії Голокосту, Меморіалом Шоа (м. Париж, Франція) та Національним музеєм історії України у Другій світовій війні.

  [Докладніше]
 • IV Семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього. Навчання про історію Голокосту і права людини»

  31 жовтня 2022 року розпочався семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Вже вчетверте ми збираємо колег у співпраці з Інститутом ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та втретє за співфінансування Нідерландського єврейського гуманітарного фонду (Гаага).
  Метою семінару-школи є покращити рівень навчання про історію Голокосту та права людини в Україні. Програма надає можливість поєднати український та міжнародний досвід у викладанні цих тем та обґрунтуванні актуальності історичних подій у сьогоденні.

  [Докладніше]
 • Презентація проєкту «Мережа пам’яті»

  3 листопада 2022 року в рамках німецької наукової, освітньої та культурної ініціативи «Українська година» відбулась онлайн презентація німецько-українського меморіального проєкту 

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top