Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Семінари в рамках комплексного проекту «Підготовка та видання збірки документів та матеріалів про геноцид ромів (циган) в добу окупації України (1941-1944)»

 Як повідомлялося у попередньому числі бюлетеню УЦВІГ («Уроки Голокосту», № 2 (30), 2012, с. 10) Український центр вивчення історії Голокосту розпочав виконання нового проекту, якій має назву «Підготовка та видання збірки документів та матеріалів про геноцид ромів (циган) в добу окупації України (1941-1944)». Нагадаємо, що в ромках проекту здійснюється пошук в архівах України документів з теми примусової праці, переслідувань та знищення ромів на теренах окупованої України, пошук та фіксація свідчень тих ромів, хто пережив переслідування, а також неромських свідків геноциду. З метою залучення молоді до вшанування пам’яті жертв геноциду ромів передбачається підготовка учнівських робіт з цієй тематики до чергового, XIII конкурсу учнівських робіт «Історія та уроки Голокосту», якій відбудеться у травні 2013 р. Партнером УЦВІГ в освітній частині проекту виступає Всеукраїнська асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба». Проект здійснюватиметься за підтримки МГО «Міжнародний фонд “Взаєморозуміння і толерантність”». 
        Позаяк проект має обидві складові: дослідницьку та просвітницьку, на його початку заплановано провести два установчих семінари з метою детального ознайомлення як істориків-дослідників, так й викладачів з різних регіонів України про специфіку нацистської та румунської антиромскої політики. В одноденних семінарах, які відбулись в Києві 2 липня та 25 серпня, взяли участь відповідно п’ять молодих дослідників та двадцять викладачів історії та суспільних дисциплін . На заняттях та практикумах обговорювалися питання історії ромської громади, расистської ідеології та еволюції нацистських антиромських заходів в Третьому райху на окупованих радянських землях, методики пошуку історичних свідчень та джерел з цього питання в архівах, бібліотеках та інших ресурсах. 
        Заняття к.і.н., старшого наукового співробітника Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України Н. Зіневич на тему «Роми в Україні: історія формування ромської громади, взаємовідносини з державою та оточуючим населенням, базові культурні концепти» дало можливість учасникам проекту ознайомитись з особливостями життя, культури та традиціями ромської громади в Україні. Оскільки однією зі складових проекту є збір свідчень про переслідування ромів в роки Другої світової війни та безпосереднє спілкування з очевидцями – дуже важливим для вчителів став практикум про основні правила та навички використання «усної історії», який проводила к.і.н., науковий співробітник Інституту історії України НАН України Т. Пастушенко. 
        Якщо детальніше зупинитися на семінарі для викладачів 25 серпня, він проходив на приміщенні Інституту політичних і етнонаціональних досліджень України ім. І. Кураса НАН України. В основу програми семінару було покладено поєднання теоретичної та практичної частин, а також використано досвід усноісторичного дослідження та пошук і виявлення відповідної літератури, свідчень очевидців, документів та інших матеріалів. 
        Основна увага семінару була спрямована на формування вмінь і навичок щодо збору та адаптації свідчень очевидців антиромської політики та масових знищень ромів на окупованих територіях. Учасники семінару вперше отримали інформацію щодо особливостей існування та співіснування ромських громад, взаємовідносин з тими хто їх оточує, з державою, про що свідчили усні відгуки: 
* Відкрив для себе ромську культуру;
* Навіть не знала, що роми такі різні;
* Вперше почула про специфіку їхнього внутрішнього життя, тощо. 
        Семінар носив глибокий мотиваційний характер і був скерований на формування усвідомленого підходу щодо вивчення історії ромських громад та антиромської політики на окупованих територіях в роки Другої світової війни. Практична частина семінару була присвячена методикам пошуково-дослідницької роботи з учнями та методикам організації роботи з учнями в рамках проекту, а саме: збору джерел, пошуку відповідної інформації та написанню дослідницьких робіт. 
        Учасники семінару були ознайомлені з механізмом отримання практичних рекомендацій щодо організації роботи з учнями в рамках проекту. На думку організаторів проекту, семінари сприятимуть успішному виконанню проекту, а саме активному та ефективному збору свідчень про трагічну долю ромської громади в окупованій України під час Другої світової війни. 

Михайло Тяглий, 
науково-методичний координатор проекту (УЦВІГ)
Наталя Голосова, 
навчально-методичний координатор проекту («Нова Доба»)

[Програма семінару для дослідників 2 липня 2012 р]

[Програма семінару для викладачів 25 серпня 2012 р]

Останні Новини

 • Нове видання: Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року

  Ми нарешті готові поділитися з Вами результатами зустрічей робочої групи «Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року». Протягом більшої частини літа ми з учасниками групи працювали над створенням перших рекомендацій для вчителів, які вже навчають про історію Голокосту і потребують порад, як змінити свою освітню діяльність у зв’язку з російською агресією проти України. Наразі текст впорядковано й підготовлено для широкого кола професійних читачів.

  [Докладніше]
 • «Суспільно-політичні та історичні аспекти розвитку сучасної єврейської громади України: європейський контекст».

  З такою назвою побачила світ колективна монографія, що була підготовлена Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАНУ, який є партнером УЦВІГу вже багато років. У монографії досліджуються питання розвитку хасидизму на сучасному етапі, історична доля кримчаків, особливості комплексної меморіалізації Бабиного Яру, відносини єврейських громад Європейського Союзу з національними урядами, можливість запозичення й застосування цього досвіду в українських реаліях та ін. Авторський колектив складається з відомих українських істориків та політологів, серед яких є і науковці нашого Центру

  [Докладніше]
 • Викладання суспільних дисциплін в умовах війни

  15 вересня 2022 року в рамках Тижня освіти дорослих, що традиційно організовує Кафедра філософії і суспільно-гуманітарних дисциплін ЗОІППО, відбулася неформальна зустріч професіоналів (MeetUp) із обговорення проблеми "Викладання суспільних дисциплін в умовах збройного конфлікту міжнародного характеру", в якому взяло участь 78 науковців, методистів та вчителів-практиків.

  Участь представниці робочої групи "Як говорити про Голокост після 24.02?" пані Олени Савицької відбулася завдяки запрошенню організаторки цього заходу, учасниці багатьох проєктів УЦВІГ доцентки цієї кафедри к.і.н. Ольги Сирцової

  [Докладніше]
 • Мемуари Джека Глотцера з Рогатина

  Раді Вам повідомити, що УЦВІГ в рамках проєкту "Мережа пам'яті" буде готувати нове видання спогадів в нашій книжковій серії "Бібліотека спогадів про Голокост"! Мемуари Джека Глотцера з Рогатина (Івано-Франківська область), який пережив Голокост буде видана двомовним виданням (українською та англійською мовами).

  [Докладніше]
 • Вебінар «Бабин Яр та російська війна проти України»

  Як зміняться пріоритети історичної пам’яті українців після завершення російсько-української війни? Чи може відбутися переосмислення Голодомору, радянських репресій, Другої світової, Голокосту, Майдану? Яке місце може зайняти сучасна війна серед подій новітньої української історії? Ці питання вже зараз турбують багатьох інтелектуалів, викладачів шкіл та вузів, є предметом дискусій в медіа та наукових форумах. 

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top