Полян,Павел.Свитки из пепла.Еврейская «зондеркоммандо» в Аушвице-Биркенау и ее летописцы.–Рукописи членов зондеркоммандо, найденные в пепле у печей Освенцима(З.Градовский, Л.Лангфус, З.Левенталь, Х.Герман, М.Наджари и А.Левите).–М.–Ростов н/Д.: Феникс,2013.–558 с.: ил.
Члены «зондеркоммандо», которым посвящена эта книга, суть вспомогательных рабочих бригад, составленных почти исключительно из евреев, которых нацисты понуждали ассистировать себе в массовом конвейерном убийстве десятков и сотен тысяч других людей, – как евреев, так и неевреев, – в газовых камерах, в кремации их трупов и в утилизации их пепла, золотых зубов и женских волос. То, что некоторые из них уцелеют и переживут Шоа, нацисты не могли себе и представить. Тем не менее около ста десяти человек из примерно двух тысяч двухсот уцелели, а несколько десятков из них или написали о пережитом сами, или дали подробные интервью. Но и многие погибшие оставили после себя письменные свидетельства, и часть из них была обнаружена после окончания войны в земле и пепле близ крематориев Аушвица. Эти свитки можно рассматривать как центральные документы Холокоста. Совершенно не известные до недавнего времени русскоязычным читателям, они впервые собраны в этой книге.
Композиция книги двухчастна. Первая часть – авторская, она посвящена самому лагерю уничтожения и «зондеркоммандо» как беспримерному историческому и психоэтическому феномену. Реконструированы обстоятельства их сопротивления, увенчавшегося восстанием 7 октября 1944 года, а также ход и результаты послевоенных поисков и находок их рукописей, их перевода на европейские языки и публикации. Вторая часть книги представлена самим летописцам и являет собой антологию, составленную из их произведений, точнее, из тех частей, что поддались прочтению и переводу. В нее вошли все девять текстов тех пяти членов «зондеркоммандо», рукописи которых были обнаружены. Каждому из авторов посвящен специальный раздел, объединяющий как все их тексты, так и предваряющие их эссе П. Поляна.
Оголошення
Дивитися всіОстанні Новини
-
До 82-річниці трагедії Бабиного Яру. Освітні матеріали
Загибель невинних людей завжди залишає глибокий слід в історії. 29-30 вересня – це дні, коли Україна та світ вшановують пам’ять жертв Бабиного Яру. Ці дні нам нагадують про те, як важливо пам'ятати минуле. Пам'ять про Бабин Яр нагадує нам, що важливо стримувати світ від занурення у темряву ненависті та жорстокості. Збереження світу та співжиття, поваги до прав людини та різноманітності – це завдання, якому ми повинні приділити особливу увагу, прагнучи запобігти подібним трагедіям у майбутньому.
[Докладніше] -
Про війну. Проєкт інтерв'ю із українськими вчителями
Із моменту повномасштабного вторгнення росії Український центр вивчення історії Голокосту весь час підтримував і продовжує підтримувати наших колег освітян з різних куточків України. І наш простір наповнився численними історіями про той новий та нелегкий досвід, який доводиться проживати нам всім. Ми не могли залишитися осторонь цих історій. Із вересня 2022 року ми розпочали записувати інтерв'ю із українськими вчителями та викладачами університетів, випускниками програм та проєктів УЦВІГ, про теперішню російсько-українську війну. Цей проєкт ми реалізовуємо за підтримки програми Documenting Ukraine від Institut für die Wissenschaften vom Menschen (Відень, Австрія).
[Докладніше] -
«Хроніки оборони Києва»
Істориком і етнополітологом Віталієм Нахмановичем за фінансової підтримки Музею історії Києва, створено сайт «Хроніки оборони Києва» із щоденною хронологією битви за Київ від 24 лютого до 10 квітня 2022 року.
[Докладніше] -
Програма підтримки бібліотек успішно завершена
Ми раді повідомити, що успішно завершили програму підтримки бібліотек країни всіх рівнів. Програма тривала понад два місяці. За цей час 340 бібліотек країни отримали видання Українського центру вивчення історії Голокосту! А це означає, що більше людей мають доступ до цінної інформації, знань та розвитку. Книги є одним із головних інструментів для збереження та передачі подій минулого.
[Докладніше] -
Як навчити пам’ятати? Дискусія істориків на Українському радіо
Пропонуємо Вашій увазі дискусію Анатолія Подольського на програмі Українського радіо "Сьогодні. Вдень" разом з військовим істориком Василем Павловим.
Розмова присвячена проблемам і викликам викладання історії під час сучасної війни. Як протистояти російській пропаганді проти нас? Чому міфи шкідливі? Як навчити пам’ятати? Як зробити, щоб пам’ять про героїв та жертви сьогодення і минулого була "живою"?
[Докладніше]