День пам’яті жертв геноциду ромів
Сьогодні, 2 серпня, увесь світ вшановує пам’ять жертв нацистського геноциду ромів. Саме в ніч з 2 на 3 серпня 1944 року в нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау на території Польщі нацисти вбили понад 4000 ромських в’язнів.
Роми піддавалися тавруванню та обмеженням задовго до диктатури націонал-соціалістів. Нацисти довели ці упередження до крайнощів. Геноцид почався після приходу нацистів до влади з поступового ізолювання ромів та позбавлення прав й засобів до існування. Унаслідок Нюрнберзьких законів 1935 р. були заборонені шлюби між німцями і так званими «чужинцями».
Того ж року ромів у великих містах почали примусово переселяти в «табори для циган». В указі Кримінальної поліції Райху від 8 грудня 1938 р. йшлося про необхідність «остаточного розв'язання циганського питання», яке випливає «з самої природи цієї раси».
1943 р. понад 22 000 ромів з Німеччини та деяких інших країн Європи були депортовані до Аушвіцу. Близько 19 300 осіб померли там від голоду, холоду, хвороб, виснаження, внаслідок медичних експериментів або ж були відправлені в газові камери.
Михайло Тяглий у своїх публікаціях та інтерв'ю зазначає, що точну кількість жертв серед ромського населення в Україні в роки Другої світової війни підрахувати складно. За його оцінками, загальна кількість загиблих ромів на сучасній території України становить приблизно 25 тисяч, хоча ця цифра може бути значно більшою. Україна тоді була поділена на кілька сфер впливу: більша частина перебувала під німецькою окупацією, частина була підпорядкована Румунії, і маленька зона належала угорцям (з публікацій наукового співробітника Українського центру вивчення історії Голокосту Михайла Тяглого https://www.radiosvoboda.org/.../pid-chas.../31386887.html)
Команда УЦВІГ підготувала для Вас посилання, де можна ознайомитися більш детально з темою геноциду ромів на теренах окупованої нацистами Україні:
📍Навчальні матеріали «Нацистський геноцид ромів на території України 1941-1944 рр.» https://www.holocaust.kiev.ua/Files/News/ukraine_kyr.pdf
📍Навчально-методичний посібник для вчителя з протидії ромофобії "Роми: міфи та факти". Авт.-упоряд. О. Войтенко, М. Тяглий
📍Виставка "(Не)Дитячі історії" - це пересувна виставка з 12 плакатів, у яких розповідаються історії одинадцяти дітей та молодих людей (євреїв, ромів та українців), які проживали переважно на окупованих теренах України під час Другої світової війни та Голокосту. За посиланням можна ознайомитися з цими історіями. https://www.nochildrenstories.com/intro
📍Інтерактивний путівник для вчителя "Бабин Яр: пам'ять на тлі історії". Перелік тематичних занять можна переглянути в розділі "Дати". http://osvita.kby.kiev.ua
📍Проєкт «Геноцид ромів в добу окупації України (1941-1944): дослідження, викладання, увічнення пам’яті" http://romagenocide.com.ua/
Сподіваємося, що матеріали будуть для вас корисними!
Останні Новини
-
ЗНАТИ І ПАМЯТАТИ Актуальні дослідження та інформаційні продукти про геноцид ромів у роки Другої світової війни
20 вересня 2024 року в Києві відбувся круглий стіл на тему «Знати і пам’ятати: актуальні дослідження та інформаційні продукти про геноцид ромів у роки Другої світової війни». Захід відбувся за ініціативи Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) і об’єднав представників органів влади, істориків, освітян, культурних діячів та громадські організації для обговорення важливості збереження пам’яті про геноцид ромів і популяризації знань про цю трагедію.
[Докладніше] -
Нова рубрика #ІсторіяФото у соціальній мережі
Український центр вивчення історії Голокосту відкрив на своїй офіційній сторінці у соціальній мережі Facebook нову рубрику “Історія_Фото” де ми нагадуємо випускникам проєктів Центру про важливі та яскраві моменти нашої наукової та педагогічної діяльності та збираємо відгуки, рефлексії та спогади учасників цих проєктів різних років.
[Докладніше] -
Райгород і Соболівка: життя та загибель єврейських громад
Райгород і Соболівка: життя та загибель єврейських громад / Наталія Дерев'янко. — Київ : Український центр вивчення історії Голокосту, 2023. — 137 с.
[Докладніше] -
З ДНЕМ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ!
Друзі, колеги та колежанки! З Днем Незалежності України!
Це свято завжди було для нас символом гордості, єдності та свободи. Але сьогодні, коли наша країна проходить через один із найскладніших періодів у сучасній історії, це свято набуло ще більшого значення. Ціна, яку ми платимо за наше прагнення жити гідно в єдиній, незалежній та успішній європейській державі, є надзвичайно високою.
[Докладніше] -
Семінар-школа “Історія Голокосту в Україні: вивчення, викладання, пам'ять”, 2024
Український центр вивчення історії Голокосту в співпраці з Меморіалом «Яд Вашем» (Єрусалим) провів щорічний семінар-школу «Історія Голокосту в Україні: вивчення, викладання, пам'ять».
[Докладніше]