Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Проект «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії» Семінари – презентації Путівника для вчителя у м. Києві

Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки Українського інституту національної пам’яті та Громадського комітету для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру продовжує роботу над проектом «Бабин Яр: пам'ять на тлі історії». 
Нагадаємо, що на початку 2018 року вийшов друком путівник для вчителя «Бабин Яр: пам'ять на тлі історії» - збірник навчально-методичних розробок шкільних занять, створений освітянами для освітян на основі віртуальної виставки «Бабин Яр: пам'ять на тлі історії» та документального фільму «Бабин Яр у пошуках пам’яті». 
З метою ознайомлення і залучення до співпраці, навесні 2018 року було проведено кілька поглиблених одноденних презентацій путівника для вчителів історії та заступників директорів з виховної роботи шкіл Шевченківського району міста Києва. 
З початком осені робота з популяризації видання вийшла на новий рівень. 17 вересня та 30 вересня 2018 року в приміщенні Музею історії міста Києва відбулися семінар-презентація для методистів з історії РНМЦ Управлінь освіти районних в місті Києві державних адміністрацій, голів районних метод-об’єднань вчителів історії і методистів з виховної роботи, а також «відкритий» семінар для вчителів історії з усієї країни. 
Формат першого заходу мав свої особливості. Адже метою було представлення проекту і обговорення з методистами шляхів проведення презентаційних семінарів для вчителів міста, щоб ті користувалися матеріалами проекту та ставали в майбутньому співавторами. Основну увагу приділили знайомству з методичними можливостями використання матеріалів в освітньому процесі. Підсумком групової роботи стало представлення планів презентацій проекту для вчителів як кінцевих «споживачів» даних матеріалів. Усі без винятку методисти зацікавились подальшою співпрацею, а також обіцяли заохочувати вчителів своїх районів до співавторства в майбутньому інтерактивному онлайн-ресурсі. 
30 вересня семінар відвідали колеги з Кременчука, Лисичанська, Ніжина, Умані, Чернігова; з Херсонщини, Черкащини та Київщини і, звісно, міста Києва. Цей семінар розпочався дискусією «Бабин Яр: актуальність пам’яті та особливості меморіального простору», яку провів провідний співробітник Музею історії Києва та автор віртуальної виставки «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії» Віталій Нахманович. Учасникам семінару було запропоновано ознайомитися з кількома твердженнями стосовно Бабиного Яру як місця пам’яті і визначити свою позицію щодо цих тверджень. В процесі обговорення виявилось, що сприйняття Бабиного Яру як місця пам’яті дуже різне, так само як і уявлення про історію цього місця та пам’ять про нього, про те, яким чином меморіалізувати простір і чи потрібні додаткові зусилля щодо створення місця пам’яті Бабин Яр. 
Особливу зацікавленість в учасників викликали розробки для вчителів з розділу Путівника «Пам’ять і людина» стосовно Праведників світу, а також вправи для учнів середнього шкільного віку і заняття на тему «Діти Бабиного Яру». Гострі суперечки викликала розробка «Над Бабиним Яром пам’ятника нема…». Під час обговорення в групах учасники семінару запропонували додати до Путівника матеріали та розробки, пов’язані з біографіями окремих людей, яким вдалось вижити під час масових розстрілів та усно історичні інтерв’ю свідків Голокосту, або їх родичів. 
Під час підведення підсумків учасники також коментували найвдаліші, на їхню думку, теми, матеріали, методи, а також висловили бажання продовжити співпрацю і долучитися до створення інтерактивної версії Путівника.

Ольга Лімонова, учасниця проекту,
співавторка матеріалів Путівника,
м. Київ
Наталія Голод, учасниця проекту,
співавторка матеріалів Путівника,
викладачка гімназії НПУ ім. М.П. Драгоманова, м. Київ

Останні Новини

 • Збір свідчень у освітян про російську агресію і війну в Україні

  З моменту повномасштабного вторгнення росії Український центр вивчення історії Голокосту намагається продовжувати свою освітню діяльність, а також весь час підтримує наших колег освітян з різних куточків України. Наш простір наповнився численними історіями про той новий та нелегкий досвід, який доводиться проживати нам всім. Ми не могли залишитися осторонь цих історій і тому з вересня розпочали новий проєкт по збору свідчень від українських вчителів та викладачів університетів, випускників програм та проєктів УЦВІГ, про теперішню російсько-українську війну. Цей проєкт ми реалізовуємо за підтримки програми Documenting Ukraine від Institut für die Wissenschaften vom Menschen (Відень, Австрія). 

  [Докладніше]
 • "Сучасна росія - це суцільний концтабір". Інтерв'ю на "Громадському"

  Інтерв'ю з Анатолієм Подольським на Громадському. Розмова про важливість збереження історичної та культурної пам’яті та чому це було неможливим за часів комуністичної диктатури на теренах України? Під час дискусії обговорювались питання історичної пам’яті про Другу світову війну, про історію Голокосту. Чому важливо берегти історичну та культурну пам’ять і чому зараз нам допомагає історична пам’ять протистояти ворогу, який хоче знищити нашу державну і культурну ідентичність?

  [Докладніше]
 • Відкриття виставки «Майбутнє без очевидців»

  17 листопада 2022 року в Центральній міській бібліотеці німецького Дюссельдорфу відкрилася виставка "Майбутнє без очевидців", що триватиме до 23 грудня 2022 року.
  Виставка підготовлена транснаціональним проєктом Єврейської громади Дюссельдорфа "Вчимося пам'ятати", який є багаторічним надійним партнером УЦВІГу.

  [Докладніше]
 • Науково-методичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності"

  11-12 листопада 2022 року в Києві відбувся міжнародний науково-практичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності", організований Українським центром вивчення історії Голокосту, Меморіалом Шоа (м. Париж, Франція) та Національним музеєм історії України у Другій світовій війні.

  [Докладніше]
 • IV Семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього. Навчання про історію Голокосту і права людини»

  31 жовтня 2022 року розпочався семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Вже вчетверте ми збираємо колег у співпраці з Інститутом ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та втретє за співфінансування Нідерландського єврейського гуманітарного фонду (Гаага).
  Метою семінару-школи є покращити рівень навчання про історію Голокосту та права людини в Україні. Програма надає можливість поєднати український та міжнародний досвід у викладанні цих тем та обґрунтуванні актуальності історичних подій у сьогоденні.

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top