Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Навчальні семінари в рамках проекту "Українські книжки для виховання толерантності"

24-26 червня 2009 року за підтримки Програми "МАТРА" Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів, Будинку Анни Франк в Ужгороді відбулись навчально-методичні семінари в рамках загальноукраїнського проекту "Українські книжки для виховання толерантності", що офіційно розпочався в Україні з квітня цього року. 
Це були семінари для людей, які безпосередньо працюють у системі освіти та виховання учнівської молоді - вчителів історії та суспільних дисциплін, а також для заступників директорів шкіл з виховної роботи. Метою семінарів стали пропаганда і поширення ідей толерантності в системі освіти та формування навичок толерантної поведінки щодо національних меншин, що зазнають дискримінації та виховання поваги до інших. 
За словами учасників семінарів освітянам доводиться стикатися з проявами дискримінації, ксенофобії, антисемітизму мало не щодня у більшій чи менш небезпечній формі. А що з цим робити, як дати раду проблемі знають далеко не всі. Щоб працювати з такими проблемами потрібні певні спеціальні знання, поінформованість освітян. Необхідно забезпечити навчальні заклади спеціальною літературою , посібниками та підручниками з даної тематики. Але, що є найбільш важливим - потрібно озброїти викладачів методикою, пояснити специфіку роботи з питаннями даної теми. 
За підтримки Управління освіти Ужгородської міської ради та Закарпатського Інституту післядипломної педагогічної освіти було сформовано дві потужні групи учасників - викладачів історії і суспільних дисциплін та заступників директорів шкіл з виховної роботи, кожна з яких наполегливо працювала на протязі двох днів, незважаючи на літню спеку. 
Семінари складалися з двох частин: лекційного відділення та тренінгових практичних занять, присвячених методиці роботи з книжками з проблем виховання толерантності та протистояння антисемітизму, ксенофобії та дискримінації, що вийшли друком завдяки цьому проекту. 
Кожний учасник семінару отримав безкоштовно 16 освітніх пілотних видань з названої тематики, розроблених українськими організаціями-партнерами. Серед книжок представлені і документальні джерела - щоденники Анни Франк, Давида Рубіновича та щоденник Львівського гетто; довідники і матеріали тематичних виставок - "Джерела толерантності", "50 запитань про антисемітизм"; посібники - "Виховуємо людину і громадянина", "Історія епохи очима людини", "Я, ти, він, вона…"; філософсько-публіцистичні видання "Поза межами розуміння" та інші. 
На семінарах працювала потужна лекторська та тренерська команда - к.і.н. Анатолій Подольський, Ганна Ленчовська, Наталія Голосова, Віталій Бобров, Ольга Педан-Слєпухіна. 
Жвавим обговоренням закінчувалася кожна лекція і кожний тренінг. Ключовим питанням було: Де і як можна використати опрацьований матеріал у навчально-виховній роботі в школі? 
Цінним було те, що пропозиції та ідеї лунали з вуст самих учасників семінарів, демонструючи їхнє глибоке розуміння проблем, зацікавленість почутим і побаченим та готовність втілювати нові ідеї і методики у своїй роботі з учнями, колегами, батьками, місцевою громадою. Саме ці люди щодня і щохвилини є учасникам складного та багатогранного процесу, який називається життям і у якому не обійтись без толерантності, тому що, за словами Олівера Уендела Холмса (старшого), "за одним невеликим виключенням, світ складається з "інших". 
 

Матеріал підготувала Ольга Педан-Слєпухіна

Останні Новини

 • Вплив війни та російської агресії проти України на дослідження Голокосту

  28 листопада 2022 року керівник Українського центру вивчення історії Голокосту, кандидат історичних наук Анатолій Подольський виступив онлайн на засіданні Академічної Робочої групи (Academic Working group) Міжнародного альянсу з дослідження, викладання та збереження пам’яті про жертви Голокосту (International Holocaust Remembrance Alliance - IHRA), яке проходило в Ґетеборзі (Швеція).

  [Докладніше]
 • Збір свідчень у освітян про російську агресію і війну в Україні

  З моменту повномасштабного вторгнення росії Український центр вивчення історії Голокосту намагається продовжувати свою освітню діяльність, а також весь час підтримує наших колег освітян з різних куточків України. Наш простір наповнився численними історіями про той новий та нелегкий досвід, який доводиться проживати нам всім. Ми не могли залишитися осторонь цих історій і тому з вересня розпочали новий проєкт по збору свідчень від українських вчителів та викладачів університетів, випускників програм та проєктів УЦВІГ, про теперішню російсько-українську війну. Цей проєкт ми реалізовуємо за підтримки програми Documenting Ukraine від Institut für die Wissenschaften vom Menschen (Відень, Австрія). 

  [Докладніше]
 • "Сучасна росія - це суцільний концтабір". Інтерв'ю на "Громадському"

  Інтерв'ю з Анатолієм Подольським на Громадському. Розмова про важливість збереження історичної та культурної пам’яті та чому це було неможливим за часів комуністичної диктатури на теренах України? Під час дискусії обговорювались питання історичної пам’яті про Другу світову війну, про історію Голокосту. Чому важливо берегти історичну та культурну пам’ять і чому зараз нам допомагає історична пам’ять протистояти ворогу, який хоче знищити нашу державну і культурну ідентичність?

  [Докладніше]
 • Відкриття виставки «Майбутнє без очевидців»

  17 листопада 2022 року в Центральній міській бібліотеці німецького Дюссельдорфу відкрилася виставка "Майбутнє без очевидців", що триватиме до 23 грудня 2022 року.
  Виставка підготовлена транснаціональним проєктом Єврейської громади Дюссельдорфа "Вчимося пам'ятати", який є багаторічним надійним партнером УЦВІГу.

  [Докладніше]
 • Науково-методичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності"

  11-12 листопада 2022 року в Києві відбувся міжнародний науково-практичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності", організований Українським центром вивчення історії Голокосту, Меморіалом Шоа (м. Париж, Франція) та Національним музеєм історії України у Другій світовій війні.

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top