Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Шоста міжнародна конференція вчителів з питань викладання історії Голокосту "боротьба проти расизму і упереджень"

7-10 липня в Єрусалимі (Ізраїль) відбулася 6-та міжнародна конференція вчителів з питань викладання історії Голокосту "Боротьба проти расизму і упереджень", на яку було запрошено близько 800 педагогів з 53 країн світу. Це найбільш масштабна за кількістю учасників конференція, що була організована та проведена Яд Вашемом в останні декілька років. 
Робочими мовами конференції були англійська, французька, іспанська та російська. Церемонія відкриття конференції відбулася на майдані біля пам'ятника єврейським воїнам і партизанам, що боролися проти нацизму. З вітальними словами до учасників конференції під час її відкриття звернулися Авнер Шалев, голова ради директорів Яд Вашем, міністр освіти Ізраїлю Юлі Тамір, Доріт Новак, директор Міжнародної школи вивчення і викладання Голокосту та головний равін Тель-Авіва Рав Ісраель Меїр Лау. Кожен з них по своєму наголосив на важливості тієї справи, що об'єднала і привела до Єрусалиму присутніх. А музичний виступ відомого ізраїльського співака Д. Фішера та дитячого ансамблю губної гармоніки зробили цей вечір по-справжньому незабутнім. 
Перша половина робочих днів конференції проходила в Єрусалимському міжнародному центрі конгресів. Кожне ранкове засідання мало свою тематику: "Расизм та антисемітизм XIX-XX ст.", "Викладання Голокосту в мультикультурному суспільстві та боротьба з расистськими упередженнями", "Спадок переживших Голокост". Під час ранкових сесій перед присутніми виступали вчені з Ізраїлю, США, Німеччини, Великої Британії та інших країн, що спеціалізуються на вивченні цієї теми. Всі виступаючі змогли зацікавити аудиторію своїм оригінальним підходом та власним баченням проблематики історії Голокосту. Серед доповідей, що прозвучали в Єрусалимському міжнародному центрі конгресів, були такі, що безпосередньо стосувалися освітнього процесу та його ролі в становленні особистості. Серед останніх можна виділити доповідь німецького професора Вольфганга Віпермана "Антисемітизм і расизм в німецьких книгах для читання", доповідь Сазан Бенедикт, професора медичного університету Південної Кароліни "Від лікування до вбивства: лікарі та медперсонал Третього Рейху". Яскраві виступи професора педагогіки Бодо фон Борріса з Гамбургського університету та федерального суді з Аргентини Даніеля Рафекаса, якому в своїй професійній діяльності довелося зіткнутися з проявами расизму серед підлітків, що привів останніх в кінці кінців на лаву підсудних, ще більше підкреслювали важливість виховання толерантності та боротьби з проявами расизму серед підлітків. 
Ранкові засідання закінчувалися дискусією в групах, що сформувалися на основі робочих мов конференції. До складу групи, що спілкувалася російською, увійшли представники країн СНД та прибалтійських республік. Під час жвавих дискусій піднімалися та обговорювалися питання, пов'язані з проблемою викладання історії Голокосту в школах з доволі різними освітніми системами, що сформувалися на теренах колишніх республік Радянського Союзу: "Чи можемо ми використовувати історію Голокосту як крайній приклад расизму? Які форми та засоби є найбільш прийнятними для викладання цієї теми? Які проблеми та перешкоди виникають перед вчителями в їхній освітній практиці викладання історії Голокосту?" 
Друга половина дня проходила у формі практичних занять, місцем проведення яких слугували навчальні аудиторії Яд Вашему. Це була, мабуть, найбільш корисна для практикуючих вчителів частина конференції, адже кожному педагогу хотілося познайомитися з конкретним досвідом своїх колег з іншої країни. І це потрібно відзначити вдалося. Так, вчителі з Литви презентували роботу центрів толерантності, що функціонують в їхній країні та поділилися досвідом організації загальнонаціональних проектів. Мшар Єлизавета Борисівна, вчитель з Білорусії, розповіла про власний досвід організації позакласної роботи учнів з вивчення трагічних подій, що відбулися в їхній місцевості (с. Бронна Гора). Власне, великої необхідності представляти білоруських та російських колег не було. Останні відомі в Україні завдяки діяльності НПЦ "Холокост" в Москві та міжнародним конференціям школярів, що вже традиційно відбуваються в Білорусії. 
Представники української делегації презентували свої доробки в сфері викладання історії Голокосту в українських школах. Досвід українських колег багато в чому виявився повчальним для іноземних колег. Адже в Україні співпраця таких двох потужних громадських організацій як Всеукраїнської асоціації викладачів історії "Нова Доба" та Українського центру вивчення історії Голокосту дала свої плоди у формі великої кількості проведених семінарів для шкільних вчителів, низці реалізованих проектів та великої кількості навчально-методичної літератури, про що в своїх виступах не раз говорили українські педагоги. 
Урочисте закриття конференції відбулося на Площі Сім'ї. Заключне слово тримали Натан Щаранський, колишній міністр внутрішніх справ Ізраїлю, академічний консультант Яд Вашему Ієгуда Бауер та професор Кальман Перк, який поділився своїми спогадами про пережиту трагедію. Довгі і безперервні аплодисменти учасників конференції були не тільки подякою організаторам за чудовий прийом та бездоганну організацію, але й свідченням того, що кожен з присутніх поповнив свій життєвий та професійний багаж унікальним та безцінним досвідом колективного творення добра.

Десятов Д.Л.

Останні Новини

 • Викладання суспільних дисциплін в умовах війни

  Інтерв'ю з Анатолієм Подольським на Громадському. Розмова про важливість збереження історичної та культурної пам’яті та чому це було неможливим за часів комуністичної диктатури на теренах України? Під час дискусії обговорювались питання історичної пам’яті про Другу світову війну, про історію Голокосту. Чому важливо берегти історичну та культурну пам’ять і чому зараз нам допомагає історична пам’ять протистояти ворогу, який хоче знищити нашу державну і культурну ідентичність?

  [Докладніше]
 • Відкриття виставки «Майбутнє без очевидців»

  17 листопада 2022 року в Центральній міській бібліотеці німецького Дюссельдорфу відкрилася виставка "Майбутнє без очевидців", що триватиме до 23 грудня 2022 року.
  Виставка підготовлена транснаціональним проєктом Єврейської громади Дюссельдорфа "Вчимося пам'ятати", який є багаторічним надійним партнером УЦВІГу.

  [Докладніше]
 • Науково-методичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності"

  11-12 листопада 2022 року в Києві відбувся міжнародний науково-практичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності", організований Українським центром вивчення історії Голокосту, Меморіалом Шоа (м. Париж, Франція) та Національним музеєм історії України у Другій світовій війні.

  [Докладніше]
 • IV Семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього. Навчання про історію Голокосту і права людини»

  31 жовтня 2022 року розпочався семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Вже вчетверте ми збираємо колег у співпраці з Інститутом ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та втретє за співфінансування Нідерландського єврейського гуманітарного фонду (Гаага).
  Метою семінару-школи є покращити рівень навчання про історію Голокосту та права людини в Україні. Програма надає можливість поєднати український та міжнародний досвід у викладанні цих тем та обґрунтуванні актуальності історичних подій у сьогоденні.

  [Докладніше]
 • Презентація проєкту «Мережа пам’яті»

  3 листопада 2022 року в рамках німецької наукової, освітньої та культурної ініціативи «Українська година» відбулась онлайн презентація німецько-українського меморіального проєкту 

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top