Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Десятые Запорожские еврейские чтения

В Запорожском национальном университете, при участии запорожского отделения общества "Украина-Израиль" вышел сборник трудов конференции, проведенной в мае этого года под патронатом 

городского головы Запорожья Е.Карташова. Редактор сборника Б.Эстеркин. Руководитель Х-ых запорожских чтений - ректор Запорожского университета, профессор С. Тимченко. Запорожский сборник как обычно посвящен разным аспектам еврейской культуры и истории. 
Нужно выделить интересные сообщения об активном участии евреев в движении анархистов и особенно в махновщине (А.Гонтар, В.Савченко), о евреях жертвах репрессий в СССР (В.Бондар, О.Величко).
Раздел "Холокост в Украины" представлен докладами, исследователей из многих городов Украины. Здесь доклады, которые уже на протяжении 15 лет вновь и вновь "открывают" сообщения ЧГК из различных регионов Украины об убийствах евреев. Здесь и реминисценции известных деятелей (Р.Мирского и А.Наймана) по поводу Митрополита А.Шептицкого. Здесь и доклад А.Гончаренко (Переяслав-Хмельницкий), где на основе архивов СБУ (открытых для всех или для избранных?) показано широкое участие украинской полиции в уничтожении евреев. Здесь и реминисценции известных деятелей (Р.Мирского и А.Наймана) по поводу Митрополита А.Шептицкого. Здесь и доклад А.Гончаренко (Переяслав-Хмельницкий), где на основе архивов СБУ (открытых для всех или для избранных?) показано широкое участие украинской полиции в уничтожении евреев. Здесь и подчеркивание "еврейского сопротивления", которое, как совершенно очевидно, было слабым (и не могло быть иным). Здесь и важное сообщение Е.Латышевой (Симферополь) о курсе "История Холокоста" в Таврическом университете. Следует отметить чрезвычайно интересный доклад Л.Мельниченко "Жертвы Холокоста в Одессе (на страницах дневника Адриана Оржиховского "Записки 1941-44 гг."). Дневник польского аристократа, которого советская власть превратила в красильщика суконной фабрики, отличается глубиной, откровенность и глубоким пониманием человеческих проблем во время войны. Хочется привести фразу из дневника (мы надеемся, что дневник А.Оржиховского может быть опубликован в Украине?): "… разве мы имеем право осуждать румын, когда каждый из нас ничуть не лучше в нравственном отношении первого попавшегося солдата".

 

Останні Новини

 • Збір свідчень у освітян про російську агресію і війну в Україні

  З моменту повномасштабного вторгнення росії Український центр вивчення історії Голокосту намагається продовжувати свою освітню діяльність, а також весь час підтримує наших колег освітян з різних куточків України. Наш простір наповнився численними історіями про той новий та нелегкий досвід, який доводиться проживати нам всім. Ми не могли залишитися осторонь цих історій і тому з вересня розпочали новий проєкт по збору свідчень від українських вчителів та викладачів університетів, випускників програм та проєктів УЦВІГ, про теперішню російсько-українську війну. Цей проєкт ми реалізовуємо за підтримки програми Documenting Ukraine від Institut für die Wissenschaften vom Menschen (Відень, Австрія). 

  [Докладніше]
 • "Сучасна росія - це суцільний концтабір". Інтерв'ю на "Громадському"

  Інтерв'ю з Анатолієм Подольським на Громадському. Розмова про важливість збереження історичної та культурної пам’яті та чому це було неможливим за часів комуністичної диктатури на теренах України? Під час дискусії обговорювались питання історичної пам’яті про Другу світову війну, про історію Голокосту. Чому важливо берегти історичну та культурну пам’ять і чому зараз нам допомагає історична пам’ять протистояти ворогу, який хоче знищити нашу державну і культурну ідентичність?

  [Докладніше]
 • Відкриття виставки «Майбутнє без очевидців»

  17 листопада 2022 року в Центральній міській бібліотеці німецького Дюссельдорфу відкрилася виставка "Майбутнє без очевидців", що триватиме до 23 грудня 2022 року.
  Виставка підготовлена транснаціональним проєктом Єврейської громади Дюссельдорфа "Вчимося пам'ятати", який є багаторічним надійним партнером УЦВІГу.

  [Докладніше]
 • Науково-методичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності"

  11-12 листопада 2022 року в Києві відбувся міжнародний науково-практичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності", організований Українським центром вивчення історії Голокосту, Меморіалом Шоа (м. Париж, Франція) та Національним музеєм історії України у Другій світовій війні.

  [Докладніше]
 • IV Семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього. Навчання про історію Голокосту і права людини»

  31 жовтня 2022 року розпочався семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Вже вчетверте ми збираємо колег у співпраці з Інститутом ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та втретє за співфінансування Нідерландського єврейського гуманітарного фонду (Гаага).
  Метою семінару-школи є покращити рівень навчання про історію Голокосту та права людини в Україні. Програма надає можливість поєднати український та міжнародний досвід у викладанні цих тем та обґрунтуванні актуальності історичних подій у сьогоденні.

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top