Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Дослідження голодомору

Національна академія наук України, Інститут історії України видали книжку Станіслава Володимировича Кульчицького "Голод 1932-1933 рр. в Україні як геноцид".
С.Кульчицький подає доволі широку інформацію політичних перипетій стосовно визнання Голодомору, як геноциду українського народу. Майже вперше він наголошує на тому, що метою Голодомору було винищення українських громадян різного етнічного походження. Подаючи дискусії з різних конференцій (як на Заході, так само і в Росії), С.Кульчицький спокійно і науково розглядає різні підходи вчених. Доволі щиро (а це неабияк важко зробити, тим більш в наш час), вчений розповідає про власну роль у висвітленні трагедії. Йому довелося писати про Голодомор в комуністичні часи. С.Кульчицький чесно вказує на вади власних праць, розповідає про дискусії з Д.Мейсоном, подає власні роздуми і висновки. Неможливо погодитися в цілому, з тезами автора, що є природно. Але знов таки підкреслюємо - на наш погляд, вперше, голос покоління (точніше - голос колишніх радянських істориків) до якого відноситься С.Кульчицький став мужнім і відвертим. 
Крім того, в контексті нашої проблеми мусимо сказати про повну відсутність у тексті вченого різноманітних натяків, або й відверто антиєврейських, чи антисемітських пасажів, на що до цього часу страждає українська історіографія Голодомору. 
Трошки дивним є саме видання книжки, де одну частину надруковано українською мовою, а другу частину того ж самого тексту подано російською. Однак можливо то зроблено для російських вчених - і такій вповні толерантний підхід, до того ж вповні раціональний - мусимо вітати!
Терор голодом, що його вчинив режим СРСР, явно організований терор, явно націлений на Україну в першу чергу, мусить бути засудженим. Засудженим саме українським суспільством, яке нажаль до цього часу не спромоглося створити на державному рівні Музей Голодомору, або широкі дослідження і опитування свідків. 
Дякуємо автору за книгу. Сподіваємося на її поширення завдяки державній і приватній підтримці. Наклад в 200 екземплярів, явно є насмішкою…

Останні Новини

 • Збір свідчень у освітян про російську агресію і війну в Україні

  З моменту повномасштабного вторгнення росії Український центр вивчення історії Голокосту намагається продовжувати свою освітню діяльність, а також весь час підтримує наших колег освітян з різних куточків України. Наш простір наповнився численними історіями про той новий та нелегкий досвід, який доводиться проживати нам всім. Ми не могли залишитися осторонь цих історій і тому з вересня розпочали новий проєкт по збору свідчень від українських вчителів та викладачів університетів, випускників програм та проєктів УЦВІГ, про теперішню російсько-українську війну. Цей проєкт ми реалізовуємо за підтримки програми Documenting Ukraine від Institut für die Wissenschaften vom Menschen (Відень, Австрія). 

  [Докладніше]
 • "Сучасна росія - це суцільний концтабір". Інтерв'ю на "Громадському"

  Інтерв'ю з Анатолієм Подольським на Громадському. Розмова про важливість збереження історичної та культурної пам’яті та чому це було неможливим за часів комуністичної диктатури на теренах України? Під час дискусії обговорювались питання історичної пам’яті про Другу світову війну, про історію Голокосту. Чому важливо берегти історичну та культурну пам’ять і чому зараз нам допомагає історична пам’ять протистояти ворогу, який хоче знищити нашу державну і культурну ідентичність?

  [Докладніше]
 • Відкриття виставки «Майбутнє без очевидців»

  17 листопада 2022 року в Центральній міській бібліотеці німецького Дюссельдорфу відкрилася виставка "Майбутнє без очевидців", що триватиме до 23 грудня 2022 року.
  Виставка підготовлена транснаціональним проєктом Єврейської громади Дюссельдорфа "Вчимося пам'ятати", який є багаторічним надійним партнером УЦВІГу.

  [Докладніше]
 • Науково-методичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності"

  11-12 листопада 2022 року в Києві відбувся міжнародний науково-практичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності", організований Українським центром вивчення історії Голокосту, Меморіалом Шоа (м. Париж, Франція) та Національним музеєм історії України у Другій світовій війні.

  [Докладніше]
 • IV Семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього. Навчання про історію Голокосту і права людини»

  31 жовтня 2022 року розпочався семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Вже вчетверте ми збираємо колег у співпраці з Інститутом ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та втретє за співфінансування Нідерландського єврейського гуманітарного фонду (Гаага).
  Метою семінару-школи є покращити рівень навчання про історію Голокосту та права людини в Україні. Програма надає можливість поєднати український та міжнародний досвід у викладанні цих тем та обґрунтуванні актуальності історичних подій у сьогоденні.

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top