Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Міжнародна конференція Розширюючи кордони. Єврейська мистецька спадщина України 9–10 квітня 2024, Харків

insidethegatesОрганізатор: Українська асоціація юдаїки. Конференція відбувається за підтримки Європейської асоціації юдаїки. Українська асоціація юдаїки оголошує прийом заявок на міжнародну наукову конференцію, присвячену осмисленню єврейського мистецтва й художньої спадщини в Україні та з України в широкому історико-культурному та мистецькому контекстах.

Впродовж багатьох років єврейська традиційна й модерна культура, пов’язана з теренами сучасної України, формувалася в різних політичних і культурних умовах. Тут жили євреї-ашкенази, кримчаки й караїми, які залишили по собі самобутні культурні та мистецькі пам’ятки.

Поряд із релігійним існувало світське єврейське життя. Усе це знаходило вияв у мистецтві. Мистецькі досягнення євреїв України в усьому розмаїтті жанрів, шкіл, угруповань і персоналій у різний час належали Речі Посполитій, Австро-Угорській, Російській і Османській імперіям, Польщі, Угорщині, Румунії, Чехословаччині, Радянському Союзу й нарешті, з 1991 року, — незалежній Україні. Тепер вона сприймається як частина мультикультурної спадщини України.

Така оптика зумовлює взяття на себе двох завдань. Перше з них — прагнення відтворити історію єврейського мистецтва в Україні через дослідження виникнення, розвитку й поширення єврейської художньої культури в сучасних межах України. У ХХ ст. ця культура зазнала катастрофічних втрат. Шар за шаром стиралася сама згадка про життя та культуру мільйонів місцевих євреїв. Багато мистецьких пам’яток із України знаходяться в музеях по всьому світу. Залучення цього комплексу до наукового дискурсу поверне українцям пам’ять про історичну присутність євреїв у мультикультурному просторі їхньої країни.

Друге завдання — розглянути проблему захисту єврейської спадщини від руйнування внаслідок ракетних ударів і артилерійських обстрілів у прифронтовій зоні, а також від розграбування на окупованих територіях. Неможливість її фізичного захисту спонукає шукати інші канали збереження нашого надбання. Перш за все, ідеться про фіксацію, атрибуцію, включення до наративу та презентацію пам’яток мистецтва як традиційними засобами, так і за допомогою нових медіа. Дослідження загрожених або вже втрачених мистецьких явищ і творів у музейних, бібліотечних та архівних зібраннях допоможе зберегти єврейські мистецькі артефакти, провенанс і пам’ять про них. 

На конференції планується обговорити історичні, теоретичні й методологічні аспекти пошуку, дослідження, контекстуалізації й музеєфікації єврейського мистецтва, створеного в Україні або авторами, які походять із українських земель. Цей захід сприятиме підвищенню інтересу до єврейської спадщини України й налагодженню зв’язків між українськими науковцями й музейниками, а також дослідниками з інших країн у роботі над спільними темами.

Кінцевий термін подання заявок — 15 грудня 2023 року.

Результати відбору буде розіслано заявникам до 15 січня 2024 року.

Організатори забезпечать учасників конференції проживанням і харчуванням.

Заявки на конференцію подаються через форму на сторінці: https://bit.ly/UAJS_conference_2024_en.

Докладніше про конференцію

Останні Новини

 • Звіт про діяльність Українського центру вивчення історії Голокосту. 2023 рік

  Шановні друзі!  На сайті Центру опубліковано звіт про наукову та освітню діяльність УЦВІГу за 2023 рік.  

  [Докладніше]
 • Кисилин: життя та загибель єврейської громади

  Кисилин: життя та загибель єврейської громади / Петро Долганов. — Київ : Український центр вивчення історії Голокосту, 2023. — 81 с.

  [Докладніше]
 • Виставка "Коротка історія насильства"

  З 14 лютого по 31 березня 2024 року у Рівненському обласному краєзнавчому музеї буде експонуватися виставка "Коротка історія насильства: Друга світова війна та Голокост у західній Волині" У виставці “Коротка історія насильства: Друга світова війна та Голокост у західній Волині” оповідається про події 1939–1945 років на території теперішніх Волинської, Рівненської та півночі Тернопільської областей та про те, як екстремальне насильство часів Другої світової війни вплинуло на мешканців регіону.

  [Докладніше]
 • Доповіді круглого столу до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту у відкритому доступі

  На YouTube каналі Українського центру вивчення історії Голокосту вже розміщені відеозаписи XVII щорічного круглого столу «Українське суспільство і пам'ять про Голокост: досвід сучасної війни проти України», який був проведений 26 січня 2023 року до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту.

  [Докладніше]
 • Виставка “(Не)Дитячі історії” в Іллінцях

  Наприкінці січня - на початку лютого 2024 інтерактивну виставку «(Не)Дитячі історії» приймала в себе Вінниччина. За ініціативою нашої колеги з Бабинського ліцею п. Оксани Карпини виставка відкрилася в Центрі активності громадян Іллінецької ТГ. Учениці п. Оксани стали ведучими виставки, а працівники Центру активності забезпечили анонсування, прийом відвідувачів та бездоганний логістичний супровід.

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top