Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Cемінар для викладачів історії в Алушті

Наприкінці квітня Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки International Task Force (Група з міжнародного співробітництва в царині викладання, збереження пам'яті та дослідження історії Голокосту) провів один з двох щорічних, регіональних навчально-методичних семінарів для вчителів суспільних дисциплін з проблематики історії Голокосту (про умови участі та проведення регіональних семінарів Центру на 2009 р., див. "Уроки Голокосту", № 5 (17), 2008 р.). Цей перший регіональний семінар, як і планувалося, був проведений на теренах півострову Крим у м. Алушта з 24 по 26 квітня 2009 року. Учасниками цього семінару стали 30 викладачів історії, літератури, мови з південних та східних областей країни (Миколаїв, Суми, Полтава, Севастополь, Луганськ, Київ, Запоріжжя, Черкаси, Херсон, Одеса, Кривий Ріг). 
Семінар в Алушті, вже традиційно (в 2006 Львів, 2007 - Мукачеве, 2008 - Одеса та Харків, саме в цих містах Центр проводив подібні регіональні семінари) складався з лекцій, дискусій, робочих груп, тренінгів із загальних проблем історії Голокосту в Європі та на теренах України, а також були заняття, присвячені регіональним аспектам долі єврейського народу під час нацистської окупації. На семінарі в Алушті були презентовані лекції, що торкалися історичних аспектів єврейської культури Криму та історії Голокосту на землях півострову. Значна частина навчального часу семінару була присвячена методики викладання даної теми, навчальним матеріалам з історії Голокосту. Одним з головних завдань регіональних навчально-методичних семінарів Центру, в тому числі й кримського семінару, є підготовка та відбір викладачів, яким не байдужа ця проблематика і які готові її викладати, на стажування до Музею "Яд Вашем" в Єрусалимі, з метою підвищення їх професійної кваліфікації в області вивчення історії Голокосту. 
Певний блок лекційних занять був присвячений загальним проблемам історії українсько-єврейських взаємин, ставлення до єврейських громад в міжвоєнній Європі, формуванню антисемітської нацистської ідеології в Німеччині, що стала ідеологічним фундаментом Катастрофи європейського єврейства. На семінарі, в якості лектора взяв участь наш колега з Франції д-р Тал Брутман (університет м. Гренобль), що представив декілька занять, присвячених становищу французьких євреїв під час Голокосту, антисемітській ідеології в Європі та депортації західноєвропейських євреїв до нацистських таборів смерті на терени Польщі. Це було надто важливим для учасників семінару, завдяки презентаціям нашого французького колеги, учасники отримали можливість порівняти долю українського та західноєвропейського єврейства під час Шоа, побачити відмінності, особливості та типологію. До речі, сучасна історична наука у Франції використовує термін на мові іврит "Шоа" а не термін "Голокост", як це прийнято в більшості європейських історіографій. Важливо відзначити, що участь д-ра Тала Брутмана в нашому семінарі стала можливою завдяки співпраці Українського центру вивчення історії Голокосту та освітнього центру "Меморіал Шоа" (Memorial de la Shoah, Париж). 
Значна частина змісту семінару торкалася полікультурної історії Криму, історії єврейських громад Криму, подій Голокосту на теренах півострову. Декілька занять та презентацій, присвячених цим проблемам блискуче провела п. Тетяна Величко, науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики, етнології ім.М.Т. Рильського НАН України. Заняття п. Т. Величко стосувалися міжетнічних взаємин в Криму між двома світовими війнами, історичній долі караїмів та кримчаків під час Голокосту. Кандидат історичних наук Олег Романько з Кримського державного медичного університету презентував лекції з проблематики колаборації з нацистами в Криму ("єврейське питання" в так званому російському визвольному русі під час нацистської окупації та проблема кримськотатарського колабораціонізму в роки Другої світової війни. Безумовно, як завжди, на таких семінарах Центру, регіональний, краєзнавчий матеріал викликав жваве обговорення та цікаву дискусію серед учасників. 
Дуже потужним на семінарі виглядав блок методичних занять. Передовсім треба відзначити тренінги п. Олександра Войтенко, без перебільшення, сьогодні одного з провідних вчителів-методистів України з проблем викладання історії Голокосту та виховання міжетнічної толерантності та полікультурності через вивчення саме цієї теми. Заняття О. Войтенка були присвячені методики роботи з джерелами, щоденниками, спогадами тощо. Також провели методичні заняття для учасників вчителі-випускники минулих груп, що були на стажуванні в Музею Яд-Вашем в Єрусалимі, п. Ольга Кучер та п. Олег Охредько. Зокрема, презентація п. О. Охредько була присвячена Навчальним матеріалам ОБСЄ з історії євреїв, антисемітизму та дискримінації в Європі. Цей проект ОБСЄ вже з минулого року почав працювати у нас в країні. Викликало зацікавленість заняття п. Світлани Кандєєвої, що торкалося питання відображення теми Голокосту в європейській художній літературі. Знов таки, абсолютно корисним та змістовним для учасників виявилася презентація п. Тетяни Величко щодо використання свідчень очевидців чи тих, хто пережив Голокост, зокрема відеосвідчень, під час викладання цієї теми. Вона поділилася з учасниками власними методиками опитування свідків та взагалі виклала концепцію та методологію "усної історії". Запам'ятався всім яскравий виступ нашого молодого колеги з Алушти п. Михайла Секелика, який в цьому році у себе в школі розпочав викладання історії Голокосту та тісно співпрацює з нашим Центром. Крім його перших досягнень, п. М. Секелик розповів з вже власного досвіду, з якими проблемами він зіткнувся на шляху викладання теми. 
Виходячи з відгуків учасників семінару, аналізу їх анкет, відкритим дискусіям під час роботи та великою зацікавленістю в тих темах та матеріалах, що були їм представлені, приємно відзначити, що регіональний навчально-методичний семінар з проблем вивчення та викладання історії Голокосту в Алушті виявився успішним. 

Останні Новини

 • Викладання суспільних дисциплін в умовах війни

  Інтерв'ю з Анатолієм Подольським на Громадському. Розмова про важливість збереження історичної та культурної пам’яті та чому це було неможливим за часів комуністичної диктатури на теренах України? Під час дискусії обговорювались питання історичної пам’яті про Другу світову війну, про історію Голокосту. Чому важливо берегти історичну та культурну пам’ять і чому зараз нам допомагає історична пам’ять протистояти ворогу, який хоче знищити нашу державну і культурну ідентичність?

  [Докладніше]
 • Відкриття виставки «Майбутнє без очевидців»

  17 листопада 2022 року в Центральній міській бібліотеці німецького Дюссельдорфу відкрилася виставка "Майбутнє без очевидців", що триватиме до 23 грудня 2022 року.
  Виставка підготовлена транснаціональним проєктом Єврейської громади Дюссельдорфа "Вчимося пам'ятати", який є багаторічним надійним партнером УЦВІГу.

  [Докладніше]
 • Науково-методичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності"

  11-12 листопада 2022 року в Києві відбувся міжнародний науково-практичний семінар "Історія геноцидів в Україні: вивчення досвіду і виклики сучасності", організований Українським центром вивчення історії Голокосту, Меморіалом Шоа (м. Париж, Франція) та Національним музеєм історії України у Другій світовій війні.

  [Докладніше]
 • IV Семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього. Навчання про історію Голокосту і права людини»

  31 жовтня 2022 року розпочався семінар-школа «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Вже вчетверте ми збираємо колег у співпраці з Інститутом ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та втретє за співфінансування Нідерландського єврейського гуманітарного фонду (Гаага).
  Метою семінару-школи є покращити рівень навчання про історію Голокосту та права людини в Україні. Програма надає можливість поєднати український та міжнародний досвід у викладанні цих тем та обґрунтуванні актуальності історичних подій у сьогоденні.

  [Докладніше]
 • Презентація проєкту «Мережа пам’яті»

  3 листопада 2022 року в рамках німецької наукової, освітньої та культурної ініціативи «Українська година» відбулась онлайн презентація німецько-українського меморіального проєкту 

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top