Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

«Сучасна російсько-українська війна як конфлікт цінностей та ідеологій».

insidethegates2 травня 2024 р. в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса відбулася VI панельна дискусія „Сучасна російсько-українська війна як конфлікт цінностей та ідеологій”Організаторами заходу були Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, Національна академія Служби безпеки України, Інститут історії України НАН України, Інститут філософії імені Г. С. Сковороди НАН України.

Перед початком роботи панельної дискусії з вітальним словом до учасників наукового заходу звернулися керівники установ-організаторів. Директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, академік Олег Рафальський висловив вдячність науковим установам, які долучилися до заходу та анонсував подальші проєкти спільно з Національною академією Служби безпеки України. Директор інституту історії НАНУ, академік Валерій Смолій нагадав, що ідея цього заходу насамперед у тому, щоб бути майданчиком для дискусій, обміну думками між представниками різних галузей знань. Ректор Національної академії Служби безпеки України Андрій Черняк як представник, з одного боку, освітянської спільноти, а з іншого, – системи державної безпеки зокрема зазначив: „Питання цінностей є не менш важливим, ніж питання зброї чи військового вишколу. Ми в Академії СБУ намагаємося виховувати не лише військових чи силовиків, а в першу чергу громадян та патріотів”.

Дискусія відбувалася на двох панелях, кожна з яких мала свого модератора та окрему тематику. Першу панель „Російсько-українська війна у контексті  ціннісних орієнтирів сучасного світу” модерував кандидат політичних наук, провідний науковий співробітник відділу політичних інститутів та процесів Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України Ростислав Балабан. Розпочав дискусію щодо цінностей, намірів, світоглядних орієнтирів доктор філософських наук, завідувач відділу філософії культури, етики та естетики Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України Сергій Пролеєв своєю доповіддю на тему „Чи залишилися ціннісні орієнтири у сучасному світі? Війна як знецінення цінностей”. Анна Гончаренко, доктор юридичних наук, доцент, заступник директора Інституту державної безпеки Національної академії Служби безпеки України запропонувала поглянути на питання крізь призму ідентичності. У своїй доповіді «Українська ідентичність в контексті універсальних цінностей як базових елементів стратегій і концепцій національної безпеки» науковиця порушила питання про те, яким чином українське законодавство визначає поняття ідентичності та які колізії виникають при цьому.

Модератором другої панелі на тему „Ціннісні пріоритети воюючих сторін” був кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу спеціальних галузей історичної науки та електронних інформаційних ресурсів Інституту історії України НАН України Володимир Головко.  Різниці між Україною та Росією навіть на рівні дотримання традицій ведення війни присвятив свою доповідь Олександр Лисенко, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, завідувач відділу воєнно-історичних досліджень Інституту історії України НАН України. На конкретних прикладах законодавства, яке регулює та встановлює правила ведення війни, науковець продемонстрував не просто нехтування окупантами гуманітарним законодавством, а й свідоме та навмисне його порушення. За словами учасників дискусії, Олександр Лисенко зібрав матеріал, який прислужиться для укладання антології документів щодо правил ведення війни. Логічним продовженням теми полярності цінностей Російської Федерації та України стала доповідь доктора історичних наук, професора, завідувача відділу політичної культури та ідеології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України Юрія Ніколайця „Політичні цінності: конфлікт у контексті російсько-української війни”.

Інформація з офіційного сайту ІПіЕНД НАН України

Більше про дискусію

Останні Новини

 • Презентуємо навчальні матеріали «Нацистський геноцид ромів на території України 1941-1944 рр.»

  В Україні та в цілому на європейському континенті й досі дуже мало відомо про трагічну історію ромського народу в роки Другої світової війни та злочинів нацистського режиму. Ці навчальні матеріали мають велике значення для повернення історії ромів в історію та культуру сучасної України й відкривають нам трохи світ ромського життя та трагічні події геноциду ромів в роки тієї війни.

  [Докладніше]
 • Семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього»

  18-19 травня в м. Києві відбувся семінар «Вчимося з минулого – діємо заради майбутнього». Він є спільним заходом Інституту ім. Ольги Ленгель (The Olga Lengyel Institute, New York) та Українського центру вивчення історії Голокосту за фінансування Інституту вивчення та викладання Голокосту і прав людини ім. Ольги Ленгель.

  [Докладніше]
 • ХХIV Всеукраїнський конкурс учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І. Б. Медвинського

  12-13 травня  відбувся ХХIV Всеукраїнський конкурс учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім. І. Б. Медвинського! До фінальної частини конкурсу було допущено 39 робіт. Цьогоріч Конкурс відбувався в оффлайн режимі з дотриманням всіх заходів безпеки.

  [Докладніше]
 • 14 травня – День пам’яті українців-рятівників

  До Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, в Національному Музеї історії України у Другій світовій війні \ вже традиційно відбувся Всеукраїнський захід «Українці-рятівники. Марафон історій».

  Це щорічна зустріч учасників команди проєкту. Він був започаткований 2018 р. для систематизації та популяризації вивчення історії Голокосту в Україні. Як відомо, наша країна посідає четверте місце за кількістю осіб, яких Яд Вашем удостоїв звання Праведника народів світу, тобто тих, хто рятував євреїв під час найбільшого геноциду.

  [Докладніше]
 • «Вивчення історії трагедії Голокосту в ПАУ: актуальність, можливості та виклики»

  2 травня 2024 року у Пенітенціарній академії України у Чернігові відбувся круглий стіл «Вивчення історії трагедії Голокосту в ПАУ: актуальність, можливості та виклики», до якого доєднались науковці та здобувачі вищої освіти ПАУ, директор Українського центру вивчення історії Голокосту, кандидат історичних наук Анатолій Подольський; голова єврейської громади Чернігова Олександр Чеван; представниця єврейського музею у Кракові Вікторія Мудрицька .

  [Докладніше]
Дивитися всі
Top