Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

VII Всеукраїнський конкурс учнівських творчих робіт "Історія та уроки Голокосту


VII Всеукраїнський конкурс учнівських творчих робіт "Історія та уроки Голокосту" У мальовничому, по-весняному вбраному містечку Ворзель під Києвом впродовж 4-5 травня 2007 року відбувалося цікаве, емоційно насичене наукове спілкування наймолодших в Україні дослідників Голокосту. Офіційно, це конкурс учнівських творчих робіт. Його урочисто відкрили організатори: керівник Євроазійського Єврейського конгресу Йосип Зісельс, керівник Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський. Для учасників особливо значущими були не лише напутні слова, але й сама особистість дисидента-шестидесятника, організатора відродження життя єврейської громади в Україні Йосипа Зісельса. З різних регіонів України: Закарпаття, Донбасу, Буковини, Київщини, Полтавщини, Галичини, з'їхалися учасники конкурсу та окремі керівники творчих робіт. До захисту були відібрані 23 самостійних дослідження. Вперше в історії конкурсу проводилися тематичні сесії. Їх було п'ять: Бабин Яр, як символ Голокосту євреїв України; дослідження регіональних особливостей Голокосту; особистість, її доля та вибір в екстремі Голокосту; хто врятував одне життя - врятував цілий світ; Голокост і героїзм. Реакція світу на Голокост. 
Традиційно найбільша кількість робіт була присвячена регіональним дослідженням (8 робіт), подвигу праведників (3 роботи). Відносно новою була тематика пов'язана з особистістю в екстремі Голокосту (6 робіт). 
Відбулися два круглих столи, та практикум з членами журі "Як готувати творчу роботу до захисту". Жваву дискусію в обговоренні і на круглих столах викликали проблеми статусу, групування історичних джерел вивчення Голокосту, методів та методик дослідження, історіографія Голокосту в Україні, висвітлення теми Голокосту засобами анімації. Особливо цікавою була дискусія з приводу соціально-психологічних аспектів колаборації, мотивації рятування євреїв, зокрема духовними особами, віруючими, атеїстами. Жваво обговорювалися питання, пов'язані з долями і діяльністю організаторів (Гітлер, Гіммлер, інші), виконавцями так званого "остаточного вирішення єврейського питання". 
Журі у складі А. Подольського - керівника Центру вивчення Голокосту, М. Тяглого - наукового співробітника Центру, Ю. Смілянської - директора Інституту юдаїки, Ж. Ковби - доцента НТУУ "КПІ", С. Кандєєвої - вчителя-методиста, співробітника Центру оцінювало роботи за критеріями: актуальність, оригінальність теми, якість її висвітлення, оформлення роботи, відповідно правилам конкурсу. При захисті оцінювалися вміння представити роботу в межах регламенту, відповідати на питання аудиторії, та членів журі, грамотно полемізувати, захищаючи свою точку зору. 
При підведенні підсумків було відзначено актуальність і оригінальність тематики всіх робіт. Кращими були названі дослідження Лещука Олександра (Чернівці), Медвідь Вікторії (Кременець), Білоцерківець Тетяни (Нові Санжари Полтавської обл.), Обухівської Дарії (смт. Криве Озеро Миколаївської обл.), Нєверова Антона (м. Дружківка Миколаївської обл.), Ружицького Євгена (Київ). 
Два перших місця були віддані Анастасії Десятовій (с. Мішково-Погорілове Миколаївської обл.) "Масове знищення євреїв біля с. Воскресенське. Історія злочину", Роману Семенюку (Кременець) "Щоденник Романа Кравченка-Бережного: відображення німецько-фашистського окупаційного режиму на Кременеччині". Другі місця зайняли: Олег Гринчук (Тернопіль) "Голокост на Тернопільщині", Божана Гомер (Донецьк) "Праведники народів світу у Донбасі". Два третіх місця здобули Тарапата Максим (Київ) "Трагедія Бабиного Яру у дослідженнях українських істориків" та Бреус Сергій (м. Бровари Київської обл.) "Гірка чаша єврейських страждань". 
Переможці були нагороджені почесними грамотами, всім учасникам були вручені подарунки- найновіші наукові і популярні видання з історії України періоду Другої світової війни та дослідження Голокосту. 
Д-р Жанна Ковба 

Останні Новини

 • Нове видання: Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року

  Ми нарешті готові поділитися з Вами результатами зустрічей робочої групи «Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року». Протягом більшої частини літа ми з учасниками групи працювали над створенням перших рекомендацій для вчителів, які вже навчають про історію Голокосту і потребують порад, як змінити свою освітню діяльність у зв’язку з російською агресією проти України. Наразі текст впорядковано й підготовлено для широкого кола професійних читачів.

  [Докладніше]
 • «Суспільно-політичні та історичні аспекти розвитку сучасної єврейської громади України: європейський контекст».

  З такою назвою побачила світ колективна монографія, що була підготовлена Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАНУ, який є партнером УЦВІГу вже багато років. У монографії досліджуються питання розвитку хасидизму на сучасному етапі, історична доля кримчаків, особливості комплексної меморіалізації Бабиного Яру, відносини єврейських громад Європейського Союзу з національними урядами, можливість запозичення й застосування цього досвіду в українських реаліях та ін. Авторський колектив складається з відомих українських істориків та політологів, серед яких є і науковці нашого Центру

  [Докладніше]
 • Викладання суспільних дисциплін в умовах війни

  15 вересня 2022 року в рамках Тижня освіти дорослих, що традиційно організовує Кафедра філософії і суспільно-гуманітарних дисциплін ЗОІППО, відбулася неформальна зустріч професіоналів (MeetUp) із обговорення проблеми "Викладання суспільних дисциплін в умовах збройного конфлікту міжнародного характеру", в якому взяло участь 78 науковців, методистів та вчителів-практиків.

  Участь представниці робочої групи "Як говорити про Голокост після 24.02?" пані Олени Савицької відбулася завдяки запрошенню організаторки цього заходу, учасниці багатьох проєктів УЦВІГ доцентки цієї кафедри к.і.н. Ольги Сирцової

  [Докладніше]
 • Мемуари Джека Глотцера з Рогатина

  Раді Вам повідомити, що УЦВІГ в рамках проєкту "Мережа пам'яті" буде готувати нове видання спогадів в нашій книжковій серії "Бібліотека спогадів про Голокост"! Мемуари Джека Глотцера з Рогатина (Івано-Франківська область), який пережив Голокост буде видана двомовним виданням (українською та англійською мовами).

  [Докладніше]
 • Вебінар «Бабин Яр та російська війна проти України»

  Як зміняться пріоритети історичної пам’яті українців після завершення російсько-української війни? Чи може відбутися переосмислення Голодомору, радянських репресій, Другої світової, Голокосту, Майдану? Яке місце може зайняти сучасна війна серед подій новітньої української історії? Ці питання вже зараз турбують багатьох інтелектуалів, викладачів шкіл та вузів, є предметом дискусій в медіа та наукових форумах. 

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top