Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Новини проекту «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії»

Маємо приємність представити новий розділ Інтерактивного путівника для вчителя: [Пам’ятні дати] . Відтепер 66+ матеріалів для вчителя (готові уроки, практичні, виховні заходи, квести тощо) поєднано з пам’ятними датами, до яких ці заняття можна використати. Щомісяця, починаючи від сьогодні, ми будемо постити невелике нагадування про поточні дати, під час вшанування яких вартує звернути увагу на матеріали з історії та пам’яті про Бабин Яр.

У серпні хочемо нагадати про три таких дати.

У День пам’яті жертв нацистського геноциду ромів 2 серпня, необхідно згадати, що геноцид щодо ромів відбувався також на теренах України та на теренах Бабиного Яру. Крім того, важливою є розмова про дискримінацію та ворожнечу щодо ромів в сучасній Україні та Європі. Одне заняття путівника присвячено безпосередньо трагедії ромів, ще два дають можливість розглянути її у контексті нацистської політики щодо інших жертв Бабиного Яру.

Європейський день пам'яті жертв сталінізму та нацизму 23 серпня є приводом нагадати, що історія Бабиного Яру має стосунок як до нацистських, так і до радянських репресій. Радянські репресії щодо борців за пам’ять Бабиного Яру після війни є окремою важливою темою. Вісім пропонованих заходів до цього дня дають можливість поговорити про особливості пропаганди обох режимів, фізичне та ціннісне нищення пам’яті, особливості тоталітарних режимів та приклади протидії їм.

У День Незалежності 24 серпня важливо наголосити на тому, що трагедії геноцидів у ХХ ст. відбулися через бездержавність України, а також згадати про тих, хто цю незалежність виборював. В сучасному контексті необхідно говорити з учнями про досвід життя під окупацією або втечі від переслідувань, якого зазнали та зазнають громадяни нашої країни, мешканці тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщені особи. Серія занять Інтерактивного путівника присвячена таким важливим для Незалежної України поняттям як громадянська активність, цінність людського життя, людська гідність та права людини, а також способам осмислити досвід війни, окупації та злочинів проти людяності.

 

Останні Новини

 • Нове видання: Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року

  Ми нарешті готові поділитися з Вами результатами зустрічей робочої групи «Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року». Протягом більшої частини літа ми з учасниками групи працювали над створенням перших рекомендацій для вчителів, які вже навчають про історію Голокосту і потребують порад, як змінити свою освітню діяльність у зв’язку з російською агресією проти України. Наразі текст впорядковано й підготовлено для широкого кола професійних читачів.

  [Докладніше]
 • «Суспільно-політичні та історичні аспекти розвитку сучасної єврейської громади України: європейський контекст».

  З такою назвою побачила світ колективна монографія, що була підготовлена Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАНУ, який є партнером УЦВІГу вже багато років. У монографії досліджуються питання розвитку хасидизму на сучасному етапі, історична доля кримчаків, особливості комплексної меморіалізації Бабиного Яру, відносини єврейських громад Європейського Союзу з національними урядами, можливість запозичення й застосування цього досвіду в українських реаліях та ін. Авторський колектив складається з відомих українських істориків та політологів, серед яких є і науковці нашого Центру

  [Докладніше]
 • Викладання суспільних дисциплін в умовах війни

  15 вересня 2022 року в рамках Тижня освіти дорослих, що традиційно організовує Кафедра філософії і суспільно-гуманітарних дисциплін ЗОІППО, відбулася неформальна зустріч професіоналів (MeetUp) із обговорення проблеми "Викладання суспільних дисциплін в умовах збройного конфлікту міжнародного характеру", в якому взяло участь 78 науковців, методистів та вчителів-практиків.

  Участь представниці робочої групи "Як говорити про Голокост після 24.02?" пані Олени Савицької відбулася завдяки запрошенню організаторки цього заходу, учасниці багатьох проєктів УЦВІГ доцентки цієї кафедри к.і.н. Ольги Сирцової

  [Докладніше]
 • Мемуари Джека Глотцера з Рогатина

  Раді Вам повідомити, що УЦВІГ в рамках проєкту "Мережа пам'яті" буде готувати нове видання спогадів в нашій книжковій серії "Бібліотека спогадів про Голокост"! Мемуари Джека Глотцера з Рогатина (Івано-Франківська область), який пережив Голокост буде видана двомовним виданням (українською та англійською мовами).

  [Докладніше]
 • Вебінар «Бабин Яр та російська війна проти України»

  Як зміняться пріоритети історичної пам’яті українців після завершення російсько-української війни? Чи може відбутися переосмислення Голодомору, радянських репресій, Другої світової, Голокосту, Майдану? Яке місце може зайняти сучасна війна серед подій новітньої української історії? Ці питання вже зараз турбують багатьох інтелектуалів, викладачів шкіл та вузів, є предметом дискусій в медіа та наукових форумах. 

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top