Головна

Головна Графік заходів Увічнення пам'яті Геноцид Ромів Бабин Яр (Не)Дитячі історії Камені спотикання

Як тепер говорити про Голокост?

insidethegatesНа початку минулого року ми презентували переклад книжки “Війна Клари” на основі щоденників жовківчанки-підлітка, яка 18 місяців переховувалася у саморобному підвалі будинку від нацистів, а потім заледве пережила наступ та бомбардування радянської армії. Тоді для майже усіх наших слухачів та читачів ця історія була жахливим свідченням Голокосту, тієї епохи. Сьогодні багато з нас мають власний досвід життя у сховищах, сотні тисяч з нас - тижнями без доступу до їжі, води, електрики, під постійними обстрілами та втратами близьких.

Після перших днів війни ми з колегами усвідомили, що не зможемо говорити про досвід Голокосту та тієї війни без включення досвіду війни теперішньої. Реальність цієї війни, злочини російських окупантів проти людяності, досвід наших співгромадян, вигляд наших міст та сіл - усе викликає болісні флешбеки до розповідей тих, кому вдалося ту війну пережити, до свідчень про тих, кому її пережити не вдалося.

А як змінилося Ваше розуміння теми Голокосту й Другої світової війни тепер? Чи допомагає Вам досвід роботи з цими темами впоратися з жахами сучасності? Які слова Ви шукаєте і чи знаходите для розмови з дітьми або колегами?

Пишіть нам про це, якщо маєте бажання поділитися. Якщо Ви дозволите (напишете “дозволяю” у листі) - ми хотіли би публікувати Ваші відгуки на своїй сторінці для спільного обміну й обговорення. Якщо писатимете у коментарях - то це й так публічно.

Давайте спробуємо знайти нові слова та підходи для розмови разом.

Останні Новини

 • Нове видання: Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року

  Ми нарешті готові поділитися з Вами результатами зустрічей робочої групи «Як говорити про Голокост після 24 лютого 2022 року». Протягом більшої частини літа ми з учасниками групи працювали над створенням перших рекомендацій для вчителів, які вже навчають про історію Голокосту і потребують порад, як змінити свою освітню діяльність у зв’язку з російською агресією проти України. Наразі текст впорядковано й підготовлено для широкого кола професійних читачів.

  [Докладніше]
 • «Суспільно-політичні та історичні аспекти розвитку сучасної єврейської громади України: європейський контекст».

  З такою назвою побачила світ колективна монографія, що була підготовлена Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАНУ, який є партнером УЦВІГу вже багато років. У монографії досліджуються питання розвитку хасидизму на сучасному етапі, історична доля кримчаків, особливості комплексної меморіалізації Бабиного Яру, відносини єврейських громад Європейського Союзу з національними урядами, можливість запозичення й застосування цього досвіду в українських реаліях та ін. Авторський колектив складається з відомих українських істориків та політологів, серед яких є і науковці нашого Центру

  [Докладніше]
 • Викладання суспільних дисциплін в умовах війни

  15 вересня 2022 року в рамках Тижня освіти дорослих, що традиційно організовує Кафедра філософії і суспільно-гуманітарних дисциплін ЗОІППО, відбулася неформальна зустріч професіоналів (MeetUp) із обговорення проблеми "Викладання суспільних дисциплін в умовах збройного конфлікту міжнародного характеру", в якому взяло участь 78 науковців, методистів та вчителів-практиків.

  Участь представниці робочої групи "Як говорити про Голокост після 24.02?" пані Олени Савицької відбулася завдяки запрошенню організаторки цього заходу, учасниці багатьох проєктів УЦВІГ доцентки цієї кафедри к.і.н. Ольги Сирцової

  [Докладніше]
 • Мемуари Джека Глотцера з Рогатина

  Раді Вам повідомити, що УЦВІГ в рамках проєкту "Мережа пам'яті" буде готувати нове видання спогадів в нашій книжковій серії "Бібліотека спогадів про Голокост"! Мемуари Джека Глотцера з Рогатина (Івано-Франківська область), який пережив Голокост буде видана двомовним виданням (українською та англійською мовами).

  [Докладніше]
 • Вебінар «Бабин Яр та російська війна проти України»

  Як зміняться пріоритети історичної пам’яті українців після завершення російсько-української війни? Чи може відбутися переосмислення Голодомору, радянських репресій, Другої світової, Голокосту, Майдану? Яке місце може зайняти сучасна війна серед подій новітньої української історії? Ці питання вже зараз турбують багатьох інтелектуалів, викладачів шкіл та вузів, є предметом дискусій в медіа та наукових форумах. 

  [Докладніше]
Дивитися всі

Top